Cechy i funkcje

Siłę Liferay stanowi jego intuicyjność, a także możliwość rozbudowy i integracji z innymi systemami. Narzędzia dostarczone wraz z platformą, takie jak np. repozytorium artykułów, newsy, galerie zdjęć, forum dyskusyjne, tablice ogłoszeń, Wiki, ankiety, blogi, sklep, RSS i inne, pozwalają administratorom i użytkownikom stworzyć stronę internetową, intranetową, ekstranetową czy portal społecznościowy. System umożliwia zarządzanie treściami tekstowymi oraz dowolnymi dokumentami (doc, xls, pdf), plikami graficznymi (jpg, gif, bmp), dźwiękowymi (mp3, wav) czy innymi, dowolnymi plikami binarnymi.

Intuicyjność

Liferay pozwala w kompleksowy sposób zarządzać  systemem z poziomu przeglądarki internetowej oraz wprowadzać wszystkie zmiany merytoryczne pomijając ingerencję w kod HTML.  Mechanizm Drag and Drop służący do budowania struktury portalu sprawia, że jest to proces intuicyjny i prosty, a efekty pracy są natychmiast widoczne. Oznaczanie treści tagami, kategoryzowanie i indeksowanie – takie funkcje nie tylko ułatwiają pracę, ale wpływają także na usprawnienie pozycjonowania w przeglądarkach internetowych.

Oszczędność

Liferay pozwala zredukować koszty budowy oraz aktualizacji strony internetowej. Wdrożenie, rozwój i eksploatacja projektu są niewielkie, ze względu na brak opłat za licencję, oraz kosztów związanych z rozbudową strony. Dodatkowymi atutami jest współpraca Liferay z dowolnymi bazami danych, ponad 60 gotowych narzędzi do publikacji stron internetowych oraz możliwość zarządzania portalem przez osoby nie posiadające specjalistycznych umiejętności programistycznych.

Organizacja pracy

Możliwość grupowania użytkowników portalu w ramach organizacji lub bardziej elastycznie w ramach społeczności. Liferay zapewnia przyjazną dla administratora obsługę panelu zarządzania użytkownikami. Takie rozwiązanie pozwala na tworzenie poziomych i pionowych struktur hierarchicznych, które dokładnie odwzorowują strukturę organizacji wykorzystującej portal.

Motywy graficzne

Liferay udostępnia mechanizm, który pozwala na zmianę całego wyglądu portalu lub kolorystykę w różnych sekcjach serwisu. Nie ma potrzeby modyfikacji kodu portalu. Użytkownicy mogą dostosować wygląd aplikacji do indywidualnych preferencji za pomocą kilku kliknięć.

Personalizacja

Liferay daje możliwość personalizacji usług pozwalających zmienić wygląd stron prywatnych użytkownika za pomocą narzędzi dostępnych w portalu. Strona użytkownika może pozostać ukryta lub opublikowana z unikalnym przyjaznym adresem URL.  Platforma Liferay daje możliwość zarządzania kalendarzem, prywatną pocztą, stworzenia własnych bibliotek dokumentów i współdzielenia jej z innymi użytkownikami.

Bezpieczeństwo

Istnieje możliwość nadawania uprawnień użytkownikom systemu, monitorowania wprowadzanych zmiany oraz pozwala akceptowania redagowanych treści. W celu zachowania bezpieczeństwa administratorzy portalu mogą przypisać indywidualnych użytkowników lub grupy użytkowników do określonych ról oraz podejmowania określonych działań. Liferay pozwala również na integrację z zewnętrznym systemem bezpieczeństwa, np. z inna bazą danych.

Integracja

Architektura Liferay oparta o SOA pozwala na integrację różnych aplikacji w ramach jednej platformy. Wszystkie usługi realizowane przez portlety są dostępne w postaci usług sieciowych WSRP ( Web Services for Remote Portlets). Wbudowany mechanizm Service Builder pozwala na szybkie wygenerowanie własnych usług sieciowych rozszerzających funkcjonalność portalu. Usługi działają w oparciu o protokoły SOAP lub JSON dla aplikacji wykorzystujących dostęp poprzez JavaScript.

Wielojęzyczność

Liferay prezentuje i pozwala na wprowadzanie treści w wielu językach. Korzyścią dla użytkowników jest możliwość wyboru języka portalu i dostosowania prezentowanej zawartości do własnych potrzeb. Każdy artykuł może mieć dowolną ilość wersji językowych, w tym tylko jedną która umożliwia zróżnicowanie zawartości serwisu w zależności od języka, w którym jest wyświetlany.

Wyszukiwarka

Liferay zapewnia sprawne wyszukanie artykułów poprzez rozszerzony mechanizm wyszukiwania pełno-tekstowego. Głównymi narzędziami jest tagowanie oraz wyszukiwanie według typu informacji. Dzięki nim, artykuły mogą był szybko i łatwo odnalezione poprzez podział na obszary tematyczne, linki, zdjęcia z galerii, wpisów z forum czy blogów.

RSS

Liferay może tworzyć kanały RSS dostarczające informacje o zmianach w zawartości informacyjnej portalu. Kanały RSS powstają przez zdefiniowane nazwy kanału, URL, typu zawartości informacyjnej, struktury i szablonu wykorzystywanego do prezentacji informacji. Kanały RSS tworzone są również automatycznie przez portal, dla każdej kategorii forum dyskusyjnego, blogach i forach.

Publikowanie treści

Liferay wprowadza kontrolę i porządek informacji na stronie internetowej. Artykuły upubliczniane są w momencie akceptacji przez osobę ze stosownymi uprawnieniami, a historia operacji rejestrowana jest od pierwszej wersji dokumentu. System daje możliwość zarządzania czasem publikacji materiałów, wygaśnięciem artykułu oraz jego archiwizacją.

Skalowalność

Liferay może być skalowany dzięki wykorzystaniu odpowiedniego mechanizmu cache'owania danych. Skalowanie osiąga się przez dodawanie kolejnych węzłów do klastra. Klastrowanie, zależnie od potrzeb, jest możliwe w wielu warstwach: prezentacji, logiki aplikacyjnej lub bazy danych.

System statystyk i raportów

Liferay posiada wbudowane mechnizmy integracji z Google Analytics. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie i zbieranie statystyk niezależnie dla poszczególnych organizacji i społeczności poratlu.

 

 

 

 

Firma eo Networks, Premier Partnerem Hitachi Data Systems, wprowadza rozwiązania z rodziny Identity Management